נסיעה, טיסה, חופשה?
קבלו הצעות מחיר
ממומחי הנסיעות שלנו
בחינם וללא התחייבות
לקבלת הצעות מחיר
דף הבית >> תיירות אקולוגית >> תיירות אקולוגית לייט
 

   מדריך תיירות: תיירות אקולוגית לייט- מצא כאן מאמר בנושא תיירות אקולוגית לייט - נסיעה טובה! 

הכרטיסים "הירוקים" של תעשיית התיירות
האם יש ממש במגמה ששמה תיירות אקולוגית
אף שכתבים על תיירות לא מיוצגים על ידי איגוד שיגן על האינטרסים שלהם וייאבק בשמם.
קישורים ממומנים
 

מנוע חיפוש השוואת מחירי תיירות:

חופשה בחו"ל, נופש בארץ, מלונות, דילים זולים וגם טיסות זולות
קבלו 5 הצעות מחיר ממומחי הנסיעות שלנו
מלאו הטופס ויחזרו אליכם בהקדם ללא כל התחייבות מצידכם!

 

תעשיית התיירות מוגנת ומקודמת על ידי מגוון של ארגונים כולל האגודה האמריקאית של סוכני נסיעות, ארגון התיירות העולמי ומועצת תיירות ומסעות עולמיים. אין ספק שתעשיית התיירות מעוניינת בהגנת הטבע של העולם ומשאבים תרבותיים שהם לב פעילותו העסקית. אבל היא עוסקת בנושאים נוספים שחלקם מנוגדים לעיקרים של תיירות אקולוגית לשמה. אגודות תיירות אלה מקדמות, לדוגמה, הסדרה עצמית, שווקי תיירות נרחבים והפחתת מכשולי מסחר. באמצע עד סוף שנות ה-90, אגודות של התעשייה הגיבו לעלייה בעניין סביבתי ולעלייה של תיירות אקולוגית על ידי קביעת שינויים מסוימים שלאחר שנבחנו בקפידה התבררו לעתים קרובות כמקדמות שינויים סביבתיים חוסכי עלויות מזעריים – תיירות אקולוגית לייט – ולא התמודדות רצינית עם העקרונות והמנהגים של התיירות האקולוגית.

 
"עשר הדיברות של תיירות אקולוגית" של האגודה האמריקאית של סוכני נסיעות הן חלק ממספר גדל של כללי התנהגות התנדבותיים שנכתבו על ידי ארגונים שונים. ה"דיברות" המופצות בקרב סוכני תיירות והציבור הנוסע, מודפסות על דף ירוק ומצורפות לכרטיס הטיסה. משום שהן נועדו לעשות את הנוסעים לרגישים יותר, ולא את סוכני הנסיעות השייכים לאגודה, הן כוללות משפטים בנליים כגון "כבד את השבריריות של כדור הארץ", "תלך תמיד במסלול המסומן", ו"אל תקנה מוצרים שעשויים מצמחים או חיות שבסכנת הכחדה". אף שהן דוחקות בנוסעים "לרכוש את אלה... הנאמנים לעקרונות חזקים של שימור", הם לא מעודדים ספציפית את הנוסעים לרכוש תכניות תיירות אקולוגית המבוססות על קהילה או בבעלות מקומית. בלא חינוך נוסף של סוכני הנסיעות והציבור, "הדיברות" של האגודה אינן תיירות אקולוגית טובה.
 
לכללים כאלה אין שיניים אך הם מאפשרים לארגון לטעון לרגישות רבה ולאחריות. מאמצים מעטים של התעשייה מדגימים זאת בבירור רב יותר מאשר תכנית לוגו "גרין גלוב" של מועצת תיירות ומסעות עולמיים שאומצה על ידי "מועצת הארץ" (Earth Council) שהוקמה כדי ליישם מעבר לים את תקנה 21 של פסגת הארץ (Earth Summit) 1992. נשיא המועצה, ג'פרי ליפמן, חשף את תכנית "גרין גלוב" בכנס מונטראול 1994 שנקרא "תיירות בונה ומשמרת ברחבי העולם". ליפמן אמר לנציגים כי "סמל גרין גלוב (העולם הירוק) פירושו שחברה מחויבת לשיפור סביבתי. אין פירושה שהחברה השיגה זאת. אני מתאר זאת כתכנית אבחון וכושר אישי ולא תכנית הכשרה. היא מציעה יתרונות עסקיים ומציעה מעמד מסחרי וחיסכון כספי. אני מכנה זאת 'לשים כפפה ירוקה על היד הנסתרת של אדם סמית של השוק'. במסגרת תכנית זאת, במחיר של 200 דולר, חברות תיירות ונסיעות יכולות לרכוש זכות להשתמש בלוגו "גרין גלוב" בכל פרסומיהם ומכאן לתת רושם שהן "ירוקות". בתמורה, החברה מבטיחה לעבוד לפי נוהגים איגודיים סביבתיים כפי שהותוו בתקנה 21 של האו"ם. כדי לבחון את התיאור של ליטמן, חדשות הטלוויזיה העולמיות בלונדון הקימו עסק קש בשם "גרינמן טרבל" והגישו בקשה בצירוף 200 דולר ל"גרין גלוב". בתמורה, "גרינמן טרבל" קיבלה תעודה לפיה "היא מכירה במחויבות לשיפור סביבתי". המועצה לא בדקה את האותנטיות של "גרינמן טרבל" ולא שאלה למה היא ביקשה להצטרף ל"גרין גלוב". מכאן, "גרין גלוב" הוא בבסיסו רק מעט יותר מתכסיס שיווקי.
 
הסכנות של תיירות אקולוגית לייט
 
רוב השיווק של תיירות אקולוגית הוא פשוט תיירות המונים קונבנציונלית העטופה בשכבה ירוקה דקה. תיירות אקולוגית לייט מונעת על ידי סוכני נסיעות, מפעילי תיור, חברות תעופה וחברות שיט, בתי מלון גדולים ורשתות אתרי נופש וארגוני תיירות בינלאומיים המקדמים ביקורים "ירוקים" שטחיים ומהירים בחבילות קונבנציונליות. לפי דיאן קלסי, מתאמת של הקונגרס העולמי על תיירות וסביבה, "ראינו כי התיירות האקולוגית שימשה במשמעות של כל הרפתקה בטבע וטיול תרבותי. מישהו אפילו פרסם הגדרה הכוללת נסיעות אחר צהריים של יום ראשון". חברות תיור רבות משתמשות בכך כדי למשוך תשומת לב לכל מה שהן מוכרות. ייתכן שיותר מכל שחקן גדול אחר בתעשיית התיירות, חברת וולט דיסני ניסתה להרוויח מהרצון של הציבור הנוסע להיות "ירוק" באמצעות פארק נושא של תיירות אקולוגית לייט, "ממלכת החיות". דיסני השקיעה 800 מיליון דולר להפוך 500 אקרים של מרעה במרכז פלורידה לסוואנה אפריקאית עם עצים דמויי עצי באואבב רחבי גזע, כפר זולו ואלף בעלי חיים אמתיים מיובאים. פארק הנושא הגדול ביותר של דיסני נועד לאפשר לציבור האמריקאי "לצאת לסאפארי" מבלי לעזוב את חופי ארצות הברית. אף שהוא זכה בפרס של פקידי תעשיית גני החיות, "ממלכת החיות" נפתחה באמצע שנת 1988 בינות מחאות של קבוצות לזכויות בעלי חיים וחקירה של משרד החקלאות של ארה"ב על מותם של עשרות בעלי חיים כולל נציגים של זנים בסכנת הכחדה. שני עגורי כתר ממערב אפריקה נדרסו על ידי רכבי תיירים.
 
חלק ניכר מהציבור הנוסע רוצה תיירות מסוג זה. בשנים האחרונות, עלתה בהדרגה אופנה של תיירים אקולוגיים רבים בעלי סקרנות אינטלקטואלית מועטה, פחות אחראים חברתית ומודעים פוליטית וסביבתית מאשר בעבר. עלייה בנוסעים "רכים", עשירים ומבוגרים יותר שהתחילו להעדיף נוחות על פני שימור. תיירים של תיירות אקולוגית לייט, כפי שדיוויד ווסטרן ניסח זאת "הטבע מבדר אותם אך הם לא מתעניינים יתר על המידה בשימורו". מדריכים ביולוגיים של איי גלאפגוס אומרים שהתיירים כיום, אף שהם רבים יותר במספר, הם בסך הכול מתעניינים פחות בפרטים של האקוסיסטמה הייחודית של האי מכפי שהיו בעבר ורוצים פשוט סקירה אקולוגית והיסטורית מהירה של האיים. מדריכי טבע אחדים שוקלים להתפטר מעבודתם משום שהם לא מקבלים עוד סיפוק מקצועי.
 
אופנות אלה משקפות את ההידלדלות של המשמעות האמתית של תיירות אקולוגית – מעבר מתיירות אקולוגית אמתית לעבר תיירות אקולוגית לייט. היעד האולטימטיבי של תיירות אקולוגית אמור להטמיע את כל תעשיית התיירות בעקרונות ומנהגים של תיירות אקולוגית ומכאן להפוך את התיירות לפעילות רגישה לתרבות ולסביבה שתורמת לשמור על הגידול של מדינות מתפתחות. בבירור יש תנועה מסוימת בכיוון זה מצד מטיילים רבים ושוק ההמונים. אולם התנועה כלפי תיירות אקולוגית לייט, לעבר תעשייה "ממרקת בירוק" באמצעות דימויים פרסומיים ושינויים קוסמטיים היא תנועה חזקה יותר. פעם בחלק מיעדי הטבע המפורסמים והעתיקים בעולם כולל איי גלאפגוס, נפאל ואפילו מונטוורדה ביקרו רק סקרנים אינטלקטואליים ובעלי יכולת גופנית. עם זאת, כיום, לאחר שיפור התחבורה בקרקע ובאוויר, תנאי שהות ופרסום נרחב, יעדים אלה משווקים לקהל הרחב. בתכנון לקוי, לא מוסדר וגדוש, תיירות אקולוגית לייט כמו תיירות המונים ואפילו תיירות טבע מסורתית עשויות להביא ליתרונות כלכליים שוליים בלבד אך לתוצאות חברתיות וסביבתיות חמורות. כיום, חלק מהמבקרים מגיעים לפסגות הרים דרך "תיירות אקולוגית של המחר" והצעד היחיד שלהם כלפי מעלה הוא לתוך המסוק. "מסעי מסוקים" מסיעים תיירים לפסגות הרים, שם הם יוצאים, פושטים את הרגליים, מצלמים תמונות וטסים חזרה. סיורים אלה תורמים מעט לחינוך התייר ולא עושים דבר למען השימור או הפיתוח הכלכלי המקומי.
 
מאמצי תעשיית התיירות לדלל את התיירות האקולוגית, למכור תיירות אקולוגית לייט בתמורה לרווחים בטווח הקצר, הובילו מומחי תיירות לוותר על המילה תיירות אקולוגית ולבטל את המושג כרמאות. כפי שמנסח זאת בוב הרווי: "המונח תיירות אקולוגית נעשה למלה אופנתית בתחילת שנות ה- 90 אבל אנשים רבים כל כך השתמשו בו בצורות רבות כל כך עד שהוא נעשה כמעט חסר משמעות". עם זאת, זה מקרה קלאסי של הורדת התינוק עם המים. כמושג ומערכת עקרונות ומנהגים, תיירות אקולוגית היא עדיין בחיתוליה. בהגדרת תיירות אקולוגית לייט וקביעה מתי תיירות אקולוגית אמתית משמשת כיום עלינו לגלות דרכים בהן תיירות אקולוגית אותנטית עשויה לצאת מהנישה שלה בקטגוריה של תיירות טבע ולהיות מערכת כללים ומנהגים רחבה המשנה את הדרך שבה אנו מטיילים ואת דרך הפעולה של תעשיית התיירות.
 

   

 
דקה 90- מדריך תיירות נסיעות וחופשה- www.traveldiscreet.com מצא כאן מידע על דילים דקה 90, מידע על עסקאות הדקה ה 90, איך לאתר מבצעי דקה ה 90, מבצעי רגע אחרון, טיסות תאילנד, מלונות, בתי מלון טבריה, טיסות לתאילנד, מלונות ים המלח, מלונות הדקה 90, אילת מלונות, דקה90, בתי מלון תל אביב, הדקה ה-90, 90 הדקה,  בתי מלון תל אביב, בתי מלון אילת, רגע אחרון טיסות, מלונות בניו יורק, טבריה מלונות, נוסע מתמיד, טיסה לתאילנד, טיסות זולות, מלונות בפריז, מלונות באמסטרדם, טיסות תאילנד, טיסות הודו, בתי מלון ים המלח, בתי מלון בניו יורק,  טיסות דרום אמריקה, מלון, מחירי טיסות, טיסות, הפלגות נופש, מלונות ברצלונה, השוואת מחירי טיסות, טיסות בדרום אמריקה, בתי מלון בתל אביב, השכרת רכב חו"ל, טיסות לדרום אמריקה, טיסות מוזלות לתאילנד, חבילות ספא, הנוסע המתמיד, מלונות ניו יורק, סוכנות נסיעות, ברצלונה, טיסה תאילנד, בתי מלון בברצלונה, השכרת רכב בחו"ל, טיסות דקה 90, טיסות זולות ללונדון, פריז מלונות, כרטיסי טיסה זולים, אמסטרדם מלונות, השכרת רכב בחו"ל  

כל הזכויות שמורות © www.traveldiscreet.com הזמנת כרטיסי טיסה זולים

לייבסיטי - בניית אתרים